Anglijos Lietuviai patraukė vieno iš didžiausio šalies žiniasklaidos šaltinio The Guardian dėmesį. Vakar guardian. co.uk portale pasirodė netrumpas ir pozityvus lietuvių atžvilgiu straipsnis pavadinimu „Baltic exchange: meet the Lithuanians who have made Britain their home“ (liet. Baltijos mainai: lietuviai, kurie Britaniją pavertė savo namais).

Lietuvių Anglijoje gyvenimą aprašiusi žurnalistė Helen Pidd pasakojimą pradėjo nuo žymiausios šiuo metu Anglijos lietuvės, Rūtos Meilutytės šeimos. „2008-aisiais Saulius Meilutis priėmė didžiulį sprendimą. Žmonai žuvus automobilio avarijoje, našlys ir trijų vaikų tėvas nebegalėjo jais tinkamai rūpintis. Nors jis studijavo antrame pagal dydį Lietuvos mieste Kaune, medicinos institute, finansų krizei užklupus negalėjo gauti gero darbo. Ateitis atrodė niūri. Ką daryti? Kaip ir daugelis kitų, jis giliai įkvėpė ir ieškoti laimės išvyko į vakarus“, – rašo guardian.co.uk.

2004-aisiais Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą S.Meilutis apsigyveno pietvakarių Anglijoje, Plymouth mieste ir pradėjo dirbti neįgaliųjų globos namuose. Jam buvo svarbu, kad netoliese yra geras baseinas, kuriame treniruotes lankė jo dukra, dabar Lietuvą pasaulyje garsinanti čempionė Rūta Meilutytė.

Britų žurnalistė pabrėžia, kad iki lietuvės Rūtos pergalės Londono Olimpiadoje Lietuvos vardas šalies žiniasklaidoje retai kada skambėdavo teigiama gaida ir dažniau tekdavo matyti antraštes apie nusikalstamą lietuvių veiklą arba nežmoniškomis gyvenimo sąlygomis gyvenančias prekybos žmonėmis aukas, žemės ūkio darbininkus.

Straipsnyje stebimasi, kad nuo Europos Sąjungos sienų atvėrimo iki 2011-ųjų gyventojų surašymo visas dėmesys buvo sutelktas į lenkų bendruomenę, kurios JK skaičiuojama vos ne milijonas, ir į lietuvius niekas net nekreipė dėmesio ir negalvojo, kad jų Anglijoje yra tiek daug. Lietuvių gyventojų skaičiaus didėjimas Anglijoje slydo beveik nepastebėtas. Tad daugelis išsižiojo išvydę naujausius surašymo duomenis, išleistus 2013-ųjų pradžioje, kurie parodė, kad šalia 579 083 lenkų, dabar Anglijoje oficialiai suskaičiuoti yra 97 083 lietuviai, gyvenantys Anglijoje ir Velse – beveik 93 000 daugiau, palyginti su 2001 m. (skaičiai Škotijoje ir Šiaurės Airijoje bus paskelbti vėliau šiais metais). Anglai dar labiau nustemba kai sužino, kad Lietuvos gyventojų skaičius yra vos 3,3 mln. (Lenkijos gyventojų yra 38 mln.). Manoma, kad oficialus skaičius parodo tik pusę tiek lietuvių, kiek jų Anglijoje gyvena iš tikrųjų. Lietuvos ambasada „The Guardian“ taip pat paminėjo, kad gali būti, jog Didžiojoje Britanijoje dabar gyvena apie 200 000 lietuvių.

Skaitytojams taip pat pasakojama, kad lietuviai linkę susitelkti į vieną rajoną ir daugiausiai jų gyvena Rytų Londone, kur yra įsikūrę daugybė lietuviškų parduotuvių, grožio salonų, verslų. Taip pat minima, jog krepšinis mums yra antroji religija ir Anglijoje net veikia Britanijos lietuvių krepšinio lyga.

Žurnalistės kalbinta Londono lietuvių Sičio klubo prezidentė, advokatė Raminta Dereškevičiūtė papasakojo, kad ir finansiniame pasaulyje lietuvių tikrai nemažai. „Mūsų yra visur. Mano kolegos juokauja, kad šalyje jau susidariusi Lietuvos mafija, su ryšiais kiekvienoje srityje. Mano kirpėja lietuvė, mano asmeninis treneris yra lietuvis, taip pat ir drabužių valyklos darbuotoja. Gordon Ramsay restorano menedžerio žmona – lietuvė“, – pasakojo Raminta.

Pasak Ramintos, neteisinga manyti, kad visi lietuviai į Didžiąją Britaniją atvyksta tik uždirbti pinigus. „Galbūt daugelis galvoja, kad visi lietuviai yar ekonominiai migrantai, bet aš ne. Aš nepabėgau iš namų. Tiesiog man patinka kosmopolitiškas gyvenimas, o Londonas yra pagrindinis finansinis centras“, – sakė ji.

Nuo alaus iki kūdikių. The Guardian sudarytas trumpas gidas britams geriau pažinti lietuvius:

Nepainiokite lietuvių su lenkais. Daugelis to nekenčia. Ir ne tik todėl, kad lenkai su Lietuva kovėsi ne viename kare ir 1919 m. užėmė Vilnių.
Lietuviai yra ne slavai, bet baltai. Lietuvių kalba visiškai nepanaši į lenkų. Jų abėcėlėje yra 32 raidės, kai kurios iš jų rašomos su nosinėmis (ą) ar tariamos ilgai (ū).
Nepainiokite lietuvių ir su rusais. Negalvokite, kad jie visi geria degtinę (lietuviai mėgsta alų). Lietuva iki šiol gydosi žaizdas po to, kai juos 1940 m. okupavo Sovietai.
Gyvenimas Didžiojoje Britanijoje įtakoja lietuvišką kultūrą. Prieš keletą metų grupės Pikaso daina „Londone Lietus“ buvo labai populiari. Joje apdainuojamas vienišas vaikinas, žiūrintis kaip laša lietus nuo jo buto stogo Londone, o jis svajoja apie savo mylimąją, likusią Lietuvoje.
Netikėkite tuo, ką rašo spauda. Ypatingai kriminalinėmis istorijomis. Lietuviai nėra ypatingai linkę į nusikalstamumą, palyginus su kitų tautybių JK gyventojais. Lietuvos ambasados Londone statistikos duomenimis, praėjusių metų sausio-spalio mėnesiais, suimti ir baudžiamojon atsakomybėn už nusikaltimus Jungtinėje Karalystėje patraukti buvo 181 lietuviai. Prieš metus, šis skaičius buvo 277.
Lietuviai nelabai prisideda prie JK gimstamumo didėjimo. Lietuvos ambasados statistikos duomenimis, iki praėjusių metų spalio JK gimė 516 lietuviukų. 2010 metais jų buvo 509, 2011 – aisiais – 434.

Londoniete.lt

2 COMMENTS

    • aha cia norgei daugiau nieko gero ir nerasi laikrasciuose apie lietuvius.kad patys tokie pat tai niekada neparasys

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here