Iškilus norui keliauti, susiduriama su viena problema – nuo ko pradėti planuoti išvyką.  Čia reikia nuspręsti, kiek laiko užtruksi kelionėje, kur keliausi- į kalnus ar fjordu, automobiliu, kajaku, dviračiu ar pėstute, kokia oro temperatūra, sezonas ir oro sąlygos, su nakvyne ar be ir t.t.  Be to reikia žinoti, kas leidžiama, o kas ribojama ar draudžiama šioje šalyje.

Kiekviename mieste ar gyvenvietėje galima rasti turizmo informacijos centrus, kur žmonės pakonsultuos ir paaiškins, kaip surasti kelionės pradžios tašką. Esant namuose galima pasinaudoti literatūra arba paieškoti informacijos internete. Šį kartą bus trumpai peržvelgti rekomenduotini informacijos šaltiniai ir apie pagrindines taisykles.

Rekomenduotina literatūra:

Knygoje ‘Opptur Hordaland’ rasite išsamiai aprašytus 276 maršrutus į kalnus nuo Hardangervidda iki Fedje šiaurės vakariniame pakraštyje. Ši knyga pravers tiems, kas planuoja maršrutą, nes aprašomi maršrutai pagal sudėtingumą, trukmę, įkeltos nuotraukos iš viršaus su pažymėtu maršrutu bei svarbiausiais pakeliui sutinkamais objektais, pavadinimais. Yra išleistos dar kelios panašios knygos, su tokia pačia informacija tik kituose šalies regionuose.

knyga

Naudingos svetainės:

 • http://www.turistforeningen.no/ šioje svetainėje galima tapti turizmo asociacijos (Den Norske Turistforrening – DNT) nariu, surasti naudingos informacijos apie nuolaidas ir privalumus tapus nariu, įsigyti DNT prekių, sužinoti, kas organizuojama suaugusiems ir vaikams tose apylinkėse, kur pats gyveni, kokie kursai vyksta ir pan, skaityti organizacijos leidžiamų žurnalų.
 • http://ut.no/ talpina daug geros informacijos kiekvienam keliautojui pagal jo poreikius. Čia galima rasti maršrutus, įvedus raktinius žodžius atsiras informacija apie pasirinkto maršruto reljefą, sudėtingumą, bei kitą susijusią informaciją, be to galima išstudijuoti šalia aprašymo atsiradusį žemėlapį, prireikus jį atsispausdinti.  Šioje svetainėje galima rasti naudingų patarimų, tiek keliaujančiam žiemos metu, tiek vasaros metu. Informacija apie kalnų namelius, vykstančius kursus ir organizuojamus žygius. Yra net specialiai sukurta informacija aktyviems vaikams, jaunimui ( DNT ung). Jei atsisiųsit UT app į savo telefoną, tuomet kelionių maršrutų sudarymas bus dar paprastesnis, nes lengva surasti žemelapyje reikiamus objektus ir takus.

app

 • Viena iš vietinių DNT svetainių www.bergen-turlag.no pateikia informacija apie renginius ir organizuoja žygius kiekvienam pagal pasirengimą, norus ir galimybes. Gyvenant kituose šalies regionuose galima surasti atitinkamas DNT vietos organizacijas, kurios daugiau ar mažiau yra aktyvios ir pasiūlo prisidėti prie kartu organizuojamų žygių. Šiuos DNT padalinius galima surasti pasinaudojant aukščiau paminėtose svetainėse, įvedus regiono ar miesto pavadinimus.
 • Dar viena svetainė, siūlanti pasinaudoti žemėlapiu planuojant kelionę po Norvegijos gamtą: http://www.godtur.no  Čia taip pat yra naudingos informacijos ir patarimų.

Naudingi adresai:
DNT Bergen,  Tverrgt. 4-6, 5017 Bergen

Šioje turizmo asociacijai priklausančioje parduotuvėje galima įsigyti kelioninių knygų, žemėlapių, geros kokybės kelionėms reikalingų daiktų, sulaukti išsamios konsultacijos planuojant maršrutus.

O dabar apie kai kuriuos žinotinus dalykus keliaujant po Norvegiją

1957 m. Buvo išleistas ‚lauko‘ įstatymas (friluftslivloven arba outdoor life pažodžiui verčiant), kuriame nurodoma visuomeninė teisė  į apsistojimą, judėjimą nedirbamos žemės teritorijoje,taip pat leidžia rinkti grybus, uogas, augalus, nepriklausomai, kam priklauso teritorijos žemė ar vandens telkiniai. Medžioti po vandeniu ir žvejoti visiems leidžiama tik sūraus vandens telkiniuose, kitaip nėra leidžiama žvejoti gėlo vandens telkiniuose ir medžioti sausumoje. Tas griežtai reguliuojama parduodant ribotą kiekį leidimų ir tam tikru sezono metu. Įstatymu reikalaujama saugoti gamtą, nepadaryti žalos tiek gamtai, tiek kitam žmogui.

DSC_0431
Iš autorės asmeninio archyvo

Leidžiama:

 • Ištisus metus keliauti pėstute per miškus ir laukus, taip pat plaukti išilgai krantų bei ežeruose.
 • Keliauti ir važiuoti dviračiu takais ir keliais.
 • Paplūdimiai ir krantai prieinami visiems, tačiau būtina gerbti vietinių gyventojų teritoriją ir apeiti ją.
 • Žmonių apgyvendintos teritorijos , dirbami laukai, ganyklos turi būti apeinamos. Per šias teritorijas galima keliauti tik nuo spalio 14 d. iki balandžio 30 d.
 • Statyti palapinę ir joje apsistoti  galima iki dviejų parų be teritorijos savininko leidimo. Atstumas iki arčiausio apgyvendinto namo ar kalnų namelio turi būti mažiausiai 150 metrų ir gerbiamas privatus gyvenimas. Ant kalnų ir teritorijose, kurios yra toli nuo gyvenamųjų vietų, galima statyti palapinę ir joje nakvoti tiek, kiek norima, jei tik nepadaroma žala toje teritorijoje.
 • Leidžiama maudytis tiek jūroje/fjorde, tiek gėlo vandens telkiniuose (jei nėra spec. ženklų).
 • Atsakingai kūrenti laužą tik šaltuoju metų laiku nuo rugsėjo 15 d. iki balandžio 15 d.
 • Vaikai iki 16 m. gali gauti nemokamai leidimą žvejoti gėlo vandens telkiniuose, išskyrus spec. vietas kur auginamos lašišinės žuvys.

Būtina atminti, jog skirtingose vietovėse galioja skirtingos taisyklės keturkojų mylėtojams. Prieš keliaujant į gamtą patartina pasidomėti, kuriuo sezono metu yra uždrausta paleisti šunis be pavadėlio. Draudimu bandoma apsaugoti gamtoje laisvai besiganančius gyvulius, avis ir laukinę fauną.

Taip pat tikimasi, kad keliaujant bus uždaromi vartai, sumokami kelių mokesčiai, nelaužomi medžiai ir krūmai bei įsigyjami būtini leidimai žvejoti ar medžioti.

Inga Baltaduonytė

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here