Šis straipsnis atsirado dėka vieno komentatoriaus, kurio manymu mes neturėtume švęsti Vasario 16 – osios bei Kovo 11 – osios.

Žmogus pasitaikė smalsus ir klausė, kodėl mes privalome švęsti šias dienas? O gi labai paprasta – tik dėka šių dviejų dienų galime laisvai reikšti mintis, laisvai keliauti po Pasaulį, nebijoti represijų ir persekiojimų, naudotis bet kuria demokratijos garantuojama laisve, laisvai naršyti internete, dalintis savo turiniu su kitais ir šis sąrašas yra begalinis. Aš esu asmeniškai dėkingas drąsiems vyrams ir moterims, kurie pasirašė Lietuvos Nepriklausomybės Aktą vasario 1918 metų 16 – ąją dieną ir Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Aktą 1990 m. kovo 11 – ąją dieną.  Dėkingi turėtumėte būti ir Jūs.

Darbininkai stovi šalia kukurūzų lauko, kurį sunaikino potvynis.  Songchon provincija, Šiaurės Korėja. Foto: npr.org
Darbininkai stovi šalia kukurūzų lauko, kurį sunaikino potvynis. Songchon provincija, Šiaurės Korėja. Foto: npr.org

Dabar pabandykite save įsivaizduoti kokio šiaurės korėjiečio kailyje. Saldus gyvenimėlis, kai valdžia skirsto į kastas ir pasako, kuo būsi gyvenime – angliakasiu šachtoje ar mokytoju pradinėje mokykloje. Paskui suteikia darbą, kuriame privalai tik apatiškai stebėti, kaip iš bado miršta vaikai tavo klasėje ir tu nieko negali padėti, nes ir pats neturi ko valgyti. Ne tai, kad nėra už ką nusipirkti, bet iš viso nebėra ką valgyti – komunistinis režimas yra tokiame krache, kad maisto atsargos yra išvogtos (išskyrus valdžiai skirtus sandėlius, kuriuos saugo kariuomenė). Dažno šiaurės korėjiečio pietūs yra tik vargana sriuba iš pakelėje prisirautų žolių. Netgi varlės kai kuriuose regionuose buvo visiškai išgaudytos. Ir pabėgti nelabai gali (kai kuriems pavyksta pabėgti į Kiniją, bet abu komunistiniai režimai turi susitarimą dėl pabėgėlių grąžinimo Šiaurės Korėjai). Tiems, kam pavyksta ištrūkti ir nukeliauti iki Pietų Korėjos pas gimines, ši šalis suteikia žmogui vienkartinę pabėgėlio pašalpą bei apmoko kaip integruotis į normalią visuomenę (tokie apmokymai yra būtini visą gyvenimą praleidus komunistinėje smegenų plovykloje).

Kodėl pavyzdžiu pasirinkau Šiaurės Korėją? Atsakymas elementarus – mes savo kailiu patyrėme komunizmo padarinius, o jie vis dar gyvena tokioje santvarkoje. Taip pat noriu priminti neteisingą mitą apie lietuvius, kad lietuvis lietuviui priešas, kuris apgaus, apvogs ir pasidžiaugs, kai kaimyno namas degs. Palyginimui šiaurės korėjiečiai: jei pavyko nusigauti iki Pietų Korėjos, tai geruoju ar bloguoju nusavins duotą vienkartinę pašalpą (o ji tikrai nemaža) žmonių kontrabandininkai, o moterys ir merginos darbą gaus karaoke baruose (azijietiškame bordelyje).

Tas pats žmogus teigia, kad Lietuvos Nepriklausomybės dėka mes privalomai palikome, t.y. masiškai emigravome iš Lietuvos.  Norėčiau jį pataisyti – tik Lietuvai tapus nepriklausoma mums atsivėrė sienos visame Pasaulyje ir galime laisvai keliauti. Mes patys sprendžiame, kur mums gyventi ir niekas mūsų varu nevaro.

Normaliomis sąlygomis visais laikais žmonės migravo tiek iš Lietuvos, tiek iš kitų valstybių. To nereikia priimti vienareikšmiškai kaip blogo fakto. Pvz.: pirmosios mokslo įstaigos New York’e įkūrėjai menama buvo lietuvių kilmės (pats skaičiau archyvinius dokumentus) – pasididžiuotinas faktas. Tarpukariu (1918 – 1940) lietuviai vyko į abu Amerikos žemynus užsidirbti pinigų (dažnu atveju tai buvo dėl to, kad norėdavo grįžę nusipirkti žemės savo ūkiui).

Norvegai emigravo iš savo šalies visais laikais iki kol nerado naftos. Pirmoji banga buvo vikingų laikais į Atlanto salas ir Normandiją, antroji emigracijos banga buvo į Olandiją (tuomet norvegai slėpė savo kilmę ir persivadindavo olandiškais vardais) ir trečioji banga buvo į Ameriką, kurios metu emigravo 10% iš 800.000 gyventojų.

Taigi, skaitytojau, nenori – nešvęsk dviejų didžiausių Lietuvos dienų, bet tik dėl jų gali savo dabartį ir ateitį kurtis pats, nesvarbu kur gyventum – LIETUVA – TAI MES.

Mindaugas Butnorius

2 COMMENTS

  1. Cia ta breda tikriausiai Kubilius arba Landzbergis rase nes as turiu klausima sitam zurnalistui kodel tiepatys Olandai neemigruoja taip kaip LT mina taka is namu nes ju karalius rupinasi jais ir be maisto ju nepalieka kaip Lietuvos valdzia. Zmones is neturejimo ka valgiti uzsipise jau renktis tais kilogramais ir viska kitka tik sekend hand naudoti rastininke tu visi nori gyventi normaliai ir dirbti savo saliai bet jei valdziai nusispjauti nes ten gyvenimo nuskriausti traktoristai su melzejom atsisede uz laivo vairo neistenge vairuoti po vandenynus o tik uzplugdyti ant sausumos ir kad turetu ka valgiti dalimis baigia isparduoti ka dabar atrasysi i sita komentara

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here