Šį kartą imkime ir suplanuokime, susipakuokime daiktus ir išvykime į vieną nuostabiausių ir žymiausių tiek Norvegijoje, tiek visame pasaulyje, viršūnių. Todėl žemiau rasite naudingų nuorodų ir patarimų, kaip išsiruošti į šį žygį.

Trolltunga norisi paminėti ir dėl to, kad pernai metais ši vieta buvo įtraukta į 10-uką pasaulyje įspūdingiausių lankytinų vietų (žr. čia: http://www.tripadvisor.com/InfoCenter-a_ctr.amazingplaces). Trolltunga viršūnė yra Hordaland‘o apskrityje, 3,5 – 4 val. kelio į pietus nuo Bergeno, 2 val. nuo Haugesund‘o, Odda rajone, nuo Tyssedal‘io gyvenvietės apie 15 km.

trolltunga
Trolltunga

Ruošiantis į kelionę pirmiausia reikia susirasti kiek įmanoma informacijos apie reljefą, kelionės trukmę, sunkumą, aukštį ir koks atstumas. Sakykim planuojant pasiekti Trolltunga, gali praversti ir tokia informacija šioje svetainėje:  http://www.hardangerfjord.com/en/Product/?TLp=430913&Trolltunga)

Dar viena galimybė apkeliauti žymiausias viršūnes, tai sekti informaciją, kur kada organizuojamos bėgimo į viršūnę varžybos. Tuo metu paprasti žmonės nepraleidžia šanso nusipirkti numerį, dalyvauti loterijose ir įsigyti sporto prekių varžybos vietoje surengtose mugėse, ypač marškinėlių su kalno pavadinimu. Žmonės pradeda lipti anksti iš ryto į viršūnę, kad, kai sportininkai pradeda bėgti apie 10 val. ryto, galėtų juos palaikyti pakeliui, pašūkauti „heia heia“. Norvegijoje yra sudarytas sąrašas su populiariausiomis viršūnėmis, ir tikri sportininkai įbėga į kone visas viršūnes sezono metu. Todėl tiems, kas nedrįsta vieni kopti į viršūnes, čia puiki galimybė kartu su žmonėmis, nors kartais gali pasitaikyti eilių ten, kur statu ir sunku praeiti… (žr.čia: http://no.wikipedia.org/wiki/Liste_over_norske_motbakkel%C3%B8p)

Status 1 h trukmes lipimas laiptais startavus
Status 1 val. trukmės lipimas laiptais startavus

Sugrįžtant prie žygio į Trolltunga – tai  vienas ilgiausių kelionių iki viršūnės. Paprastai lengvesnis kopimas į kalną ir sugrįžimas užima 2-4 valandas, o viršūnės virš 1000 metrų aukščio gali pareikalauti  iki 5-6 val. Ir gal dar daugiau, kaip kad žygis į Trolltunga kalną, galintis užtrukti iki 10 val., priklausomai nuo fizinės formos. Todėl žinant, kad ruošiamasi į ilgą žygį, patartina atvykti į kelionės pradžios vietą iš ryto ir niekada nelipti po pietų. Norvegijoje įprasta, kad pradedama lipti apie 9-10 val. ryto. Jei tai vasara, tuomet ryto vėsuma tampa maloni ir nevarginanti, ypač kai imama prakaituoti. Galbūt daugelis patyrė, jog pirmosios 10-20 min yra gan sunkios, uždūstama greičiau, kol raumenys įšyla.

Lipant į kalnus privaloma su savimi pasiimti kuprinę ir niekada nelipti tuščiomis rankomis. Todėl dabar pateikiamas sąrašas būtiniausių daiktų, privalomų turėti kuprinėje:

 • Vandens buteliukas (jokių saldžių gėrimų, nes dar troškina), termosas su arbata ar kava, ar karštu vandeniu, ir maistas (riešutų/razinų mišinys energijai, šokoladukas, sumuštiniai, vaisiai)
 • Jei šilta diena ir lipama su marškinėliais, tai kuprinėje būtina turėti neperpučiamą ir neperšlampamą striukę, šiltesnį megztinį, gal net batų/kelnių apsaugas nuo vandens ir purvo (norv. k. “Gamasjer”), kepurę ir net pirštines, nes ant viršūnės dažnai traukia ledinis vėjas net ir gražiausią dieną. Turistinės, neperpučiamos ir neperšlampamos kelnės rekomenduojamos patogumui ir lengvumui.
 • Pirmosios pagalbos vaistinėlė, kurioje yra tvarsčių, nuospaudoms pleistrų, žirklių, reikalingų vaistų, ledo paketų ir pan. Kelionės metu galima paslysti, galima pažeisti odą ir t.t. Todėl žinokite pagalbos numerius (113) arba pakeliui atkreipkite dėmesį, kur yra Raudonojo Kryžiaus žmonės su oranžinėmis liemenėmis arba kur jų namas, nes ir čia jie turi viską, jei nelaimė įvyksta. Jei susižeidžiama, o ryšys prastas, tai eikite prie Raudonojo Kryžiaus būstinės, o jie iškvies ir pagalbą ir padės susižeidusiajam belaukiant greitosios pagalbos. Pavyzdžiui, Prekestolen kalnas yra žinomas, kaip dažniausių čiurnos pažeidimų ir kojos lūžių vieta, nes akmenuotas kelias iki viršūnės ir dažnai paslystama, ypač jei yra nuovargis ir prasti batai.
 • Žemėlapis. Jo pagalba galima orientuotis ir nepaklysti, surasti artimiausius kalnų namelius ar dar artimas gražesnes vietas. O šnekesni norvegai gali net rekomenduoti ir nupasakoti kitus maršrutus tame regione.
 • Saulės kremas, lūpų vazelinas, nuo saulės akiniai, nuo uodų/mašalų/erkių priemonės
 • Pinigai, telefonas, GPS, fotoaparatas
 • Specialūs kilimėliai atsisėsti (kainuoja iki 50 kr. sporto parduotuvėse). Kai sustojama pailsėti ir pavalgyti, dažnai gali būti akmenuota drėgna aplinka, ir tuomet geriau apsaugoti nuo nereikalingo kūno šilumos praradimo.
 • Geri batai. Visais metų laikais patartina avėti batus, kurie neperšlampami ir kurie pritaikyti žygiams. Vasarą tinka sportinių batelių formos, lengvesni, bet kurie turi geresnį padą, sumažinantys slydimą lipant akmenuotais paviršiais ir tuo pačiu neperšlampami. Paprasti “kedai” dažnai yra per slidūs ir greitai praleidžiantys  drėgmę, tad tinkami, jei nusimato tikrai sausa vieta keliavimui. Niekada nelipkite su sandalais, miesto bateliais, nes jie neapsaugo nuo drėgmės, žvyro, nesuteikia čiurnai stabilumo, lengva paslysti.
 • Jei lipama su mažais vaikais, būtinai turėkite vaikams nešyklę, kurios svoris tolygiai pasiskirsto ant klubų ir pečių.
 • Gera kuprinė turi turėti diržus per klubus, jog didžiąją svorio dalį laikytumėte ant dubens, o maža dalis tektų pečiams. Pečiai nukraunami, jei petnešėlės taip pat susegamos dirželiu priešais krūtinę.
 • Jei nusimato šlapias kelias, ypač pavasarį,ir kai dar sniego dažnai pasitaiko iki rugpjūčio mėnesio aukštesnėse vietose, patartina turėti papildoma vilnonių kojinių porą. Kad nesušaltų kojos, galima ant kojinės užsimauti plastikinius maišelius ir tuomet batą. Kojos išliktų sausos ir šiltos.
Sniegas rugpjūčio mėnesį
Sniegas rugpjūčio mėnesį

O kai pagaliau pasieksite viršūnę, ten, kur sukrautas akmenų bokštelis, paieškokite dėžutės. Joje rasite užrašų knygelę, kurioje galite pažiūrėti, kada kas lipo į šią viršūnę, ir svarbiausia, galima užsirašyti savo vardą, datą, ir kokį sakinuką įsiamžinimui!

Zymiausia virsune Trolltunga
Žymiausa viršūnė – Trolltunga

 

Inga Baltaduonytė

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here