Laipiojimas (Norvegiškai: klatring (laipiojimas) Norvegijoje tiek pat paplitęs, kaip ir futbolas ir ypač paskutiniaisiais metais Norvegijoje išaugo šios sporto šakos populiarumas. Šia treniruote užsiima jau darželinukai ant darželių kiemuose pastatytų sienelių, mokiniai mokyklose, studentai studentiškuose sporto centruose. O suaugusieji gali lankyti dar labiau specializuotuose laipiojimo salėse bei treniruotis kartu su instruktoriais ar labiau patyrusiais entuziastais. Ši sporto šaka puikiausiai tinka ir moterims, nes laipiojant reikalinga ne tiek raumenų jėga, kiek gebėjimas išlaikyti pusiausvyrą, bei geras lankstumas. Apskritai, netgi bandoma įtraukti daugiau moterų į šią sporto šaką, kurios tikrai galėtų tapti ir puikiomis instruktorėmis. Vaikams tai puiki galimybė ne tik lavinti fizinę formą, bet ir mokytis sukaupti dėmesį. Kai kuriose ugdymo įstaigose vaikams net yra atskiri laipiojimo būreliai, suskirstyti pagal amžiaus grupes. Laipiodami stipriname visą kūną, laviname koordinacija, fizinę, bei psichologinę ištvermę. Tobulėjant lipame vis sudetingesnes trasas, atliekame vis sudėtingesnius judesius, kurie yra vertinami sudėtingumo kategorijomis. Laipiojime, kaip ir šachmatuose, svarbu tinkamos strategijos pasirinkimas ir kelių ėjimų į priekį numatymas. Tai kelia pasitikėjimą savimi ne tik treniruojantis salėje, bet ir tai išsinešant su savimi į kitą aplinką… Tai sportas, kai viską pamiršti, išnyksta mintys ir rūpesčiai, ir lieka tiktai dėmesys, planavimas, kaip įveikti maršrutą ant sienos.20130213_214845

Laipiojimas – tai kaip ir tenisas, būtinas partneris. Palyginti su kitomis sporto šakomis, tai nedidelio intensyvumo užsiėmimas, prakaituojama mažai, nes užlipus po 1-4 kartų būtina pauzė, nes greitai pavargstama fiziškai. Kol partneris laipioja, užtektinai laiko pailsėti ir vėl tęsti laipiojimą. Tuomet naudojami diržai ir virvės, lipama aukštyn keletą metrų. Partneris užtikrina reikalingą virvės ilgį ir užlipus iki pat viršaus, jis atsargiai nuleidžia su virve.

Kitas būdas yra laipioti po vieną, neaukštai. Iš anglų k. boulder, «didelis akmuo», bouldering laipiojimas yra laisvas, nepriklausomas nuo partnerio, nes naudojami minkšti stori čiužiniai nukritimui nuo pasvirusios sienos. Tai trumpas atstumas, retai lipama aukščiau nei 3-5 m.

20130213_215407

Pradėjus laipioti salėje, atėjus šiltajam sezonui, dažnai persikeliama išbandyti laipioti lauke, ant tikrų uolų, kurios yra specialiai pritaikytos laipioti pagal sudėtingumo laipsnį. Išbandyti laipiojimą uolomis gali visi norintys, nepriklausomai nuo amžiaus bei fizinio pasirengimo.

Augant laipiojimo kaip sporto šakos populiarumui, kiekviename mieste galime rasti po keletą spec. Įrengtų patalpų/ salių, taip pat daugelyje mažesnių gyvenviečių, miestelių galima rasti tam skirtą vietą. Paprastai vietoje galima gauti išsinuomoti laipiojimui diržus, batelius ir kt. Patartina avėti tiktai specialius batus laipiojimui, kurie padeda išsilaikyti ant briaunų ir neslysti remiantis ant sienos. Drabužiai turi būti nevaržantys judesių. Vengti naudoti laikrodžius laipiojant. Laipiojimui naudojama sausa arba skysta kreida, kuri sumažina pirštų prakaitavimą, o ypač lauke pagerina pirštų sukibimą su paviršiumi.

Saugumo sumetimais, pradedantieji, kol neišlaikę kursų, laipioti privalo tik su žmonėmis, kurie išlaikė kursus ir turi pažymėjimą-nedidelę kortelę. Daugelyje vietų net neleidžiama laipioti be šių kursų. Kelių valandų kursai apima teoriją, kaip saugiai laipioti, kaip išvengti nelaimių, kaip saugiai pritvirtinti save ir kitą diržais, kokios priemonės naudojamos laipiojant, būdai, ir po to būtinai praktiškai pamoko, kaip taisyklingai viską atlikti, surišti mazgus, laipiojimo būdai ir pan. Tuomet išlaikomas laipiojimo testas, įrodantis, kad sugebi saugiai laipioti, žinai pagrindus. Instruktorius tiesiog paskiria užduotį ir stebi laipiojantį, ar šis viską atlieka teisingai. Ir galiausiai gaunamas pažymėjimas/kortelė, kuri įregistruota į nacionalinį registrą, galiojanti visoje šalyje. Ji reikalinga parodyti, kad esi susipažinęs su laipiojimo saugumu ir kad leidžiama laipioti poromis, su virvėmis.

Straipsnį parengė Inga Baltaduonytė

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here