Kaziuko mugė šurmuliavo ne tik Lietuvoje, bet ir Norvegijoje. Rogalando Lietuvių bendrijos atstovai noriai sutiko papasakoti apie renginį ir pasidalinti įspūdžiais iš savo Kaziuko mugės. Norime pagirti jų aktyvumą ir paskatinti kitas bendruomenes sekti jų pėdomis bei nepamiršti gražių lietuviškų tradicijų! 

Kaziuko mugę sugalvojo Rogalando bendrijos pirmininkas Saulius Trepekūnas. Jam idėja kilo pamačius Facebooke sukurtą grupę “Lietuvių gaminiai ir paslaugos Norvegijoj”. Sauliui pasiūlius ir keliems entuziastams pritarus, buvo įsteigtas amatų komitetas ir taip prasidėjo organizavimas.

Kaziuko mugė vyko Kovo 2 dieną Varatun Gård patalpose (Sandnes mieste). Tai buvo pirmoji Rogalande organizuota Kaziuko mugė. Ją organizavo keturios amatų komiteto narės: Viktorija Jagminienė, Jūratė Zelenkovienė, Valerija Jevsiukova ir Kristina Trakimaitė Lenikė, o bendrijos pirmininkas padėjo surasti patalpas ir sutvarkyti dokumentus. Moterys pasakojo, kad gana intensyviai ruošėsi visą mėnesį, o mugei praėjus, pasijuto veiklos tuštuma.

Kai kurios prekeivės Kaziuką prisimena labiau ne iš vaikystės, bet dar gyvenant Lietuvoje. Teko prekiauti ir labiausiai įsiminė šventinė aplinka: šurmuliuojančių žmonių minios, kas derasi, kas tariasi kokią prekę rinktis, kas klauso muzikantų grojamos muzikos. Įprastos prekės –  verbos, širdelės-sausainiai, riestainiai ir kita. Tai vizitinės kortelės,  iš kurių lengvai gali atpažinti, kad esi Kaziuko mugėje.

Labai įspūdingai atrodė rūbai velti iš vilnos. Labai gražūs megzti rūbai, odos, lino gaminiai. Mugėje buvo galima rasti riešinių, apyrankių, sidabro gaminių, siuvinėtų žaislų, plaukų segtukų, dekoruotų stiklo gabalėlių ir kitų smulkių rankdarbių.

Didžiuma prekių buvo gaminta pačių auksarankių žmonių. Kita dalis buvo namų apyvokos daiktai, vitaminai, kosmetika, arbatos ir kt. gaminta fabrike.

Greičiausiai buvo išpirkti kibinai su sultiniu, naminė gira, tortai, pyragai, vėjo malūnėliai. Pavyzdžiui, tris kibinus ir didelį sultinio indelį, pritaikius nuolaidą, galima buvo nusipirkti už 55 kronas.

Ant Vaikų laisvalaikio centro prekystalio buvo galima rasti vaikų gamintų darbelių, kuriems pagaminti jie turėjo namų darbų užduotį – tai dekoruotos žvakutės, angeliukai, popierinės gėlės, paveikslėliai ir deficitinė verba, kuri buvo nupirkta dar nepasirodžius prekyboje. Mokytojos kartu su vaikučiais gamino, kepė ir pardavinėjo riestainius. Riestainiai patraukė akį ne viliojančiom išgautom formom, bet neįgudusiu apdirbimu.  Čia ir buvo visa paslaptis – jautėsi įdėta širdies dalelė. Vaikučiai buvo mokomi prekiauti, derėtis, skaičiuoti pinigus ir atiduoti grąžą. Džiugino vaikų nesugadintas teisingumo jausmas. Pirkėjui perkant tris riestainius vaikai įdėjo du didelius ir vieną mažą, taip paskirstydami balansą, kad niekas nebūtų nuskriaustas.

Vėjo malūnėliams ant to pačio prekystalio ilgai gulėti nebuvo lemta. “Palankaus vėjo”  malūnėlių akcija rūpinosi Labdaros komiteto narė Dovilė Byberg. Malūnėlių medžiagai gaminti 500 kronų skyrė Rogalando Lietuvių bendrija. Mokinius gaminti mokė Vaikų laisvalaikio centro mokytoja Jūratė Talačkaitė. Buvo pagaminta 15 malūnėlių. Vienas kainavo 50 kronų. Kai kurie tautiečiai mokėjo ir po 200 kr. O kai visus išpirko, atsirado ir tokių, kurie tiesiog parėmė nieko neįsigydami. Viso šiai akcijai buvo surinkta 1000 kr. Surinkti pinigai buvo skirti Labdaros ir paramos fondui „Rugutė“ (vaikams sergantiems onkologinėmis ligomis).

Kadangi Kaziuko mugę buvo sugalvota pradėti organizuoti prieš kelis mėnesius, tai pasiruošimui verbų gamybai nebuvo galimybių. Mat medžiagą reikia surinkti vasarą. Tiesa, vieną verbą pagamino Vaikų laisvalaikio centro auklėtiniai, bet ji buvo nupirkta dar nespėjus atsirasti ant prekystalio. Kitos dvi verbos buvo tik verbos imitacijos, pagamintos iš lietuviškų saldainių.

Iš viso buvo 19 prekeivių, iš kurių 6 norvegai. O žmonių atėjo apie 1000. Tarp jų matėsi ir vienas kitas norvegas. Per keturias su puse valandos buvo suprekiauta apie 30 000 kr. Vieniems sekėsi geriau, kitiems prasčiau. Bet daugumos prekeivių nuotaika buvo puiki. Prekiautojai galėjo pajusti prekybos azartą, o pirkėjai – šurmuluojančią aplinką, pasiklausyti orkestrų grojimo ir stebėti šokėjų pasirodymą. Dalyvavo  “Bore skulekorps” ir  “Hommersåk skolekorps” orkestrai, vadovaujami Sauliaus Trepekūno bei “Ravn Dans” šokių klubo – Hip hop vaikų grupės, vadovaujamos choreografo Andriaus Varno.

Ši Kaziuko mugė parodė, ką galima dar geriau suorganizuoti Norvegijoje. Kitais metais planuojama padaryti dviejų dienų mugę, kuriai prakybos salė jau yra užsakyta.

 

Rogalando Lietuvių bendrija Norvegijos žinioms

1 COMMENT

  1. Sveiki,

    Tai buvo labai sauni ideja ir manau ypac kitiems metams bus galima ruostis is anksto,galbut tada ir bus verbu bei mediniu saukstu ir pintiniu !!! Paciai kilo ideja,kad dukryte galetu pasireiksti kazka pabandant parduoti is savo darbeliu,ji senai svajoja kazka pardavineti,pvz piesini paveiksla…bet buvo per velu susiruosti,bet galbut tai gali tapti puikiom idejom vaiku laisvalaikio centrui kur deti ivairius darbelius kitamet :)Tik gryzus namo supratau,kad kazkur praejau pro sali kur pardavinejo vaiku malunelius,bet ten buvo tokia kruva pirkeju,kad veliau pamirsom prieiti !!! Man asmeniskai truko apsvietimu prekystaliams ir lietuvisko kadriliuko muzikos garsu :)))
    Labai patiko prisiminti kai kuriu parduodamu maisto gaminiu lietuviska skoni !!! kibinu nespejom nusipirkti

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here