Norvegijos turizmo asociacija (Den Norske turistforening, DNT) jau virš 140 metų padėjo žmonėms pasiekti nuostabius gamtos kampelius. Per tą laiką išaugo didžiulis nužymėtu T raidėmis takų ir takelių tinklas per miškus ir kalnus visoje šalyje. Norvegija didžiuojasi turėdama dideles žmogaus rankų nepaliestas teritorijas, kur galima pabūti be miesto ir žmonių triukšmo, taršos ir leisti sielai atsigauti. DNT buvo įkurta 1868 metais ir šiandien ši organizacija turi 50 turizmo padalinių/grupių vienijančių apie  200.000 narių.  DNT organizuoja nuo vaikų išvykų su dešrelių kepimo ant laužo iki žygių, kopimų į stačiausius kalnų šlaitus su specialia įranga ir gidais.

Vaizdas nuo viršūnės. Autorės nuotrauka
Vaizdas nuo viršūnės. Autorės nuotrauka

Apie takus

DNT yra sutarę nužymėti visus rekomenduotinus takus raudonomis T raidėmis ant akmenų, medžių ar uolų, rodyklėmis, ar tiesiog brūkšniais, rodančiais kryptį ar taką tolyn. Taip pat keliaujant per kalnus galima taką sekti tiesiog ieškant akimis sukrautų akmenų bokštelių vadinamų „varden“. Šie akmenų bokšteliai gali būti ir nugriaunami, jei nusprendžiama nebeleisti eiti taku ar keisti kryptį. Žymėjimas dažnai išlaikomas tokiu atstumu, jog užslinkus rūkui ar lietui, būtų įmanoma jį įžiūrėti. Miškuose ir palei pakrantes žymėjimui naudojama mėlynos spalvos potepiais ant medžių ar stulpų. Žiemos metu populiariausi takai nužymėti tiesiog medžių šakomis, subaksnotomis į sniegą. Tas ypač daroma Velykų metu, kai daugybė žmonių keliauja į kalnus, tiek slidinėti, tiek leisti laiką kalnų nameliuose. Šakos subestos į sniegą tokiu atstumu, jog pradėjus tirštai snigti, būtų dar įžiūrimos.

Takas pažymėtas T raide. Autorės nuotrauka
Takas pažymėtas T raide. Autorės nuotrauka

Apie kalnų namelius

DNT priklauso apie 400 kalnų namelių visoje šalyje, taip pat dalinės sutartys su privačių kalnų namelių savininkais. Kalnų namelių įvairovė didžiulė: vieni nameliai yra maži, turintys vietos vos 2 lovoms, kiti gali talpinti iki 200 keliautojų.  Kalnų nameliai pastatyti netoli pagrindinių takų, arba atsižvelgiant į buvusią tradicinę vietą pernakvojimui prieš daugelį metų. DNT atsako ir  organizuoja nuo šiukšlių išvežimo, energijos taupymo iki kalnų namelių būklės priežiūros darbų.

Šalyje kalnų nameliai skirstomi į kelias kategorijas ir atitinkamai sužymima žemėlapiuose:

  • Neaptarnaujami kalnų nameliai („ubetjent hytte“): visoje šalyje jų yra apie 200. Tai mažas kalnų namelis, paprastai talpinantis 5-25 lovas, dažnai turintis dar keletą papildomų vietų miegojimui. Šio tipo kalnų namelis dažnai turi pledų, antklodžių, bet reikalaujama turėti ir naudoti savo miegmaišius ir naudoti savo lovos patiesalą. Šiame kalnų namelyje galima rasti rakandų valgiui pasigaminti ir malkų.
  • Kalnų nameliai savarankiškam apsitarnavimui („selvbetjent hytte“): visoje  šalyje jų yra apie 160.  Vienintelis skirtumas nuo neaptarnaujamų kalnų namelių yra tik tai, jog sandėliuke galima rasti keletą skardinių su maistu, duoniukų ir keletą kitų sausų produktų, už kuriuos reikia susimokėti. Šie kalnų nameliai turi nuolatinius prižiūrėtojus.
  • Aptarnaujantys kalnų nameliai (betjent hytte): Jų Norvegijoje yra apie 43. Apsistojus šioje vietoje, gali tekti miegoti  2-4 ar daugiau lovų patalpoje. Serviruojamas valgis. Šie kalnų nameliai yra geros būklės, turi elektrą, dušą, džiovinimo kambarį keliautojų aprangai ir batams, lauke pastatytą tualetą, arba įrengtą viduje, o kai kurie šio tipo kalnų nameliai turi ir pirtį. Kai kuriose vietose yra net laikas, kada užrakinama ir nebe įsileidžiama.
Kalnų namelis. Autorės nuotrauka
Kalnų namelis. Autorės nuotrauka

Paprasčiausiai įrengti ir mažesni kalnų nameliai dažniausiai yra prieinami visus metus, išskyrus kai kuriuos namelius, uždaromus žiemos metu. Kai kurie kalnų nameliai gali būti uždaryti elnių poravimosi laiku, dažniausiai gegužę ir birželį, o kai kurie medžioklės sezonu rudenį.  Dauguma kalnų namelių paruošiami priimti keliautojus Velykų metu, ir nuo birželio pabaigos iki  rugsėjo vidurio, isskyrus Haukeliseter, kur atidaryta ištisus metus. (daugiau informacijos www.turistforening.no)

DNT kalnų sportas („fjellsport“)

DNT yra Norvegijos didžiausias kursų ir įvairių užsiėmimų susijusių su kalnų laipiojimu („fjellklatring“), žygių ant ledyno („brevandring“), alpinių žiemos žygių (alpine vinterturer) organizatorius. Kiekvienais metais DNT organizuoja daugybę kursų, susitikimų ir išvykų visoje šalyje. DNT turi savus gidus, kurie veda žmones per ledynus ir stačius kalnus, aprūpindami reikalinga įranga ir priemonėmis. DNT taip pat veda kursus tiems, kas nori tapti instruktoriais, leidžia leidinius apie šį sportą („Brefører“, „Fjellsport“)

DNT jaunimui

DNT organizuoja daugybė populiarių užsiėmimų aktyviam jaunimui nuo 13 iki 26 m. (jaunuolių grupė 13-18 m. ir studentų/ jaunimo 19-26 m.) su didelėmis nuolaidomis. DNT skiria daug dėmesio pasiūlos įvairovei, apmokymams, ypač stovykloms „Base camp“, kur palapinė ir kelioninė kuprinė yra svarbiausias dalykas! Čia išmokstama plaukti kajaku, statyti palapinę, išgyventi gamtoje, eiti į žygius, patiriama išvyka po ledyną, laipiojimas gamtoje, ir daugybė kitų aktyvių užsiėmimų.

(daugiau informacijos www.dnt-ung.no)

Tapus DNT nariu, galima gauti įvairių privalumų:

Nuolaidos apsistojant kalnų nameliuose Norvegijoje bei Švedijoje;

6 kartus per metus išleidžiamus žurnalus „Fjell og vidda“ bei kitus leidinius iš vietinio DNT skyriaus, bei metinę DNT knygą;

Galimybė dalyvauti kartu su kitais organizuojamuose žygiuose ir kursuose;

Nuolaidos įsigyjant kliento kortelę bei keliaujant NOR-WAY autobusais bei traukiniais NSB;

Bei daugybė kitų privalumų (daugiau informacijos www.turistforening.no).

Inga Baltaduonytė

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here