Norvegijoje bus brangiau imti paskolą būsto įsigijimui. Pirmadienio popietę vienas iš Norvegijos  bankų “Sparebanken Vest” savo privatiems klientams pranešė apie būsto kredito palūkanų normų augimą iki 0,35 procentinio punkto.

– To pasekoje bus brangiau imti būsto paskolą – teigia “Sparebanken Vest” banko pirmininko pavaduotojas Jan Erik Kjerpeseth.

Paprastas paaiškinimas yra tas, kad dabar yra sekama “DNB” banko pėdomis, kurie pirmieji pakėlė būsto kredito palūkanas, todėl “Sparebanken Vest” taip pat didina skolinimo palūkanų normas privatiems klientams. Anot Kjerpeseth, jie pasiūlė naujus pradinės įmokos reikalavimus, pateiktus Finansų direkcijos (Finanstisynet). Pasak Kjerpeseth, reikalaujama, kad bankai turėtų 2-3 kartus didesnį kapitalą nei ankščiau, kad galėtų suteikti būsto paskolą.

Brangina daugiau nei “DNB”

“DNB” buvo pirmieji įspėję dėl būsto kredito palūkanų normų augimo. Penktadienį bankas pranešė, kad palūkanų normos augs iki 0,3 procentinio punkto. “Sparebanken Vest” palūkanų normas kelia iki 0,35 procentinio punkto. Tai yra pagrįsta konkurencija, todėl “Sparebanken Vest” siūlo didesnes palūkanas. Bet tai nereiškia, kad 0,35 proc. punktas bus taikomas visiems banko klientams. Būsto kredito palūkanų norma jaunimui kils 0,2 proc. punktu.

0,35 procentinio punkto kilimo rezultatas –  2 milijonų kronų paskolos metinės palūkanų sąnaudos išaugs 7000 kronų.

– Norvegijos valdžios institucijos sudaro įspūdį, kad jie yra interesuoti sumažinti būsto kainų augimą per trumpą laikotarpį, o ne užtikrinti tvarų finansų sektorių per ilgesnį laikotarpį. Manau, kad tai nebūtinai turės žymios įtakos būsto rinkai, o tai turės nenumatytų, didelių socialinių kaštų – taigia Kjerpeseth.

Pagal Bergens tidende

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here