Jau tradicija tapo Rogalando Lietuvių Bendrijos švenčių šventimas kartu su norvegais. Pirmoji didelė šventė švenčiant kartu, buvo “Cepelinų balius”. Renginys vyko praėjusių metų rugsėjo mėnesį. Jame norvegai susipažimo su lietuviška virtuve ir lietuvių linksminimosi kultūra. Lietuvės moterys pagamino apie 500 cepelinų su skirtingais įdarais ir padažais, o patalpas dekoravo ąžuolo lapais – lietuvių tvirtybės simboliu. Šį kartą pasimainėme virtuve. Meniu –  jūros gėrybės, patiektos krevetes.

Kovo 11-osios minėjimas vyko Kvernaland Samfunnshus patalpose(Kvernaland mieste) Pasirinkta idėja – panaikinti sienas tarp lietuvių ir norvegų, senų ir jaunų, koncertuojančių ir žiūrovų.

Šventėje dalyvavo Grupė “AGE” iš Lietuvos, “Bryne Musikkorps” pučiamųjų orkestras ir “Vice Versa” choras, vadovaujami Sauliaus Trepekūno, bei Rogalanade susibūrusio lietuvių šokių kolektyvo “Ravn Dans” porinių šokių šokėjai,  vadovaujami Andriaus Varno.

Visą paruošiamajį darbą atliko Bryne Musikkorps pučiamųjų orkestro ir “Vice Versa” choro nariai norvegai. Jie padarė didelį darbą, pradedant virtuve, salės tvarkymu ir baigiant programos lankstinukų spausdinimu. Buvo išleisti programiniai lankstinukai, kuriuose aprašyta trumpa istorija apie pasirodančius kolektyvus ir supažindinama su Kovo 11-ąja.

Sekdami Lietuvos Respublikos Vyriausybės politika, Kovo 11-ąją šventėme taip, kad kuo daugiau užsieniečių sužinotų apie Lietuvą. Šventė buvo skirta mišriai tautų bendruomenei. Norvegų buvo daugiau nei lietuvių, todėl norvegiškai kalbant girdėjosi dažniau nei lietuviškai. Garsinom Lietuvos vardą ir formavom jos įvaizdį. Dauguma norvegų nežinojo, kas yra Kovo 11 – oji, o po renginio jie sužinojo, kad pirmoji valstybė suskaldžiusi Sovietų Sąjungą  buvo Lietuva. Tai buvo padaryta būtent Kovo 11 –ąją, visos tautos valia, išrinkus delegatus į Seimą.

Vyresnės kartos tautiečiai prisimina, kaip laukė vėlyvo vakaro 1990m.  Kovo 11, kol išgirdo lemtingą balsų daugumą, sklebiančią Laisvą, Nepriklausomą Lietuvą. Okupantui pavergus Lietuvą, tos akimirkos buvo laukiama pusšimtį metų.

Oficialioji dalis labai solidžiai praėjo. Gerai apgalvotas pasirodančiųjų sukomponavimas į darnią visumą: – grojant orkestrui, dainuojant choristams arba  “AGE” vokalistams, tuo pačiu metu šokant šokėjams.

Šventėje dalyvavo apie 200 žmonių. Pasibaigus oficialiajai daliai ir numalšinus alkį jūros gėrybėmis, prasidėjo linksmoji dalis. Grupei AGE kaitinant orą, norvegai rėžė svingo ratus, tautiečiai lietuviškus ratelius. Pamenantys “Cepelinų balių”, ir jame šokusius lietuviškus ratelius, norvegai jungėsi pakartoti tai ko išmoko. Muzikuojantys svečiai iš Lietuvos taip įaudrino publiką, kad Ravn Dans šokėjos neatlaikė entuziazmo spaudimo ir pakviestos  AGE vokalistų ant scenos, sudainavo lietuvišką dainą. Merginos buvo labai patenkintos savo pasirodymu.

Metaforiškai pažvelgus, galėtų būti geras vienybės pavyzdys. Tėvynėje nesibaigiančiose batalijose dėl emigracijos, tarp Lietuvoje gyvenančių ir emigravusių tautiečių, kad reikia ieškoti kelių į vienybę, pasijusti esamiems vienos motinos vaikais.

Rogalando lietuvių bendruomenė

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here