Gegužės 12 d. į Bergeną (Norvegija) su monospektakliu “Poetė” atvyksta žinoma lietuvių aktorė, režisierė ir poetė Birutė Mar. Švento Pauliaus mokyklos konferencijų salėje bus parodytas spektaklis, sukurtas Salomėjos Nėries (1904-1945) dienoraščių ir eilėraščių motyvais. „Poetė“- tai spektaklis apie ryškiausios praėjusio amžiaus lietuvių poetės S. Nėries likimą, jau virtusį universaliu XX a. menininko tragiškos lemties mitu.

Poete Bergene

Nors daugiau nė šešiasdešimt metų jau praėję po Salomėjos Nėries mirties – jos gyvenimas tebelieka mįslė: netyla kaltinimai dėl jos politinių klaidų, neva nuvertinančių jos talentingą kūrybą. Vos prieš gerą dešimtmetį pasirodė paskutinis S.Nėries karo metų poezijos rinkinys “Prie didelio kelio”, atspindintis jos tragiškas būsenas ir išgyvenimus emigracijoje Rusijoje, paskutiniais trumpo poetės gyvenimo metais… Kalbama, jog kažkam perduoti ir jos karo metų dienoraščiai, kurie galbūt kada nors irgi išvys dienos šviesą. Tačiau net skaitant S.Nėries dienoraščių įrašus sunku atsakyti į daugelį jos asmeninio gyvenimo klausimų, nes tai – kibirkščiuojantis menininko likimo dokumentas, paliudijantis, jog egzistuoja didžiulis atotrūkis tarp Kūrėjo sprendžiamų ir realiame žmogaus gyvenime iškylančių problemų.

Pasak Birutės Mar, “Poetė”– taip pat pretekstas ir galimybė prabilti apie nūdieną, apie Kūrėją ir visuomenės požiūrį į jį, kuris neretai būna priešiškas. Tai itin aktuali ir šiuolaikiška tema.

Spektaklis „Poetė“ sukurtas kaip savarankiškas kūrėjų projektas, vienas iš Salomėjos Nėries gimimo šimtmečio minėjimo renginių (premjera – 2005 m.), jis rodytas „Menų spaustuvėje“ ir kitose netradicinėse erdvėse.

Spektaklio scenarijaus autorė ir atlikėja Birutė Mar, režisierė Regina Garuolytė, kompozitorius Antanas Kučinskas, dailininkė Jolanta Rimkutė ir judesio autorė Birutė Banevičiūtė.

Birutė Mar už vaidmenį „Poetė“ 2006 m. pripažinta geriausia aktore Tarptautiniame monospektaklių festivalyje „Vidlunia“ Kijeve, Ukrainoje bei pelnė žiūri prizą Tarptautiniame Baltijos teatrų festivalyje „Omadraama“ Tartu, Estijoje. Spektaklis jau pristatytas įvairiuose Lietuvos miestuose, rodytas lietuvių bendruomenėms Vašingtone, Čikagoje, Los Andžele, Minske, Kijeve.

Birutė Mar (Marcinkevičiūtė) – dramos aktorė, režisierė ir rašytoja – aktorinį meistriškumą studijavo Sankt-Peterburgo Teatro, muzikos ir kino institute. Metus laiko japonų Noh teatro ir šokio mokėsi Tokijo mokykloje, stažavosi Londone, Graikijoje, Kipre. Jos sukurti monospektakliai “Žodžiai smėlyje”, “Meilužis”, “Antigonė” apkeliavo nemažai festivalių Lietuvoje ir užsienyje, pelnydami jų autorei reikšmingų apdovanojimų.

Monospektaklio „Poetė“ viešnagę Bergene rengia Bergeno lietuvių bendrija, bendradarbiaujant su LR Kultūros rėmimo fondu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here