Vienas lietuvis dirbęs pusę metų vienoje Stavangerio firmoje gavo vidutiniškai 17 NOK per valandą. Šiuo metu profesinė sąjunga reikalauja iš darbdavio 157.000 NOK.

– 17 NOK per valandą yra per maža suma Norvegijoje. Tu gavai labai mažą atlyginimą, sako Rogalando profesinės sąjungos sekretorius Torgrim Frøland, angliškai savo klientui lietuviui profesinės sąjungos kontoroje Stavangeryje.

– Taip, aš suprantu. Tai nėra labai gerai, atsako 29-nerių metų lietuvis taip pat angliškai.

Jis peržvelgė dalį iš dvylikos puslapių ieškinio ankstesniam darbdaviui. Jame pateikta, kad per šešių mėnesių laikotarpį, kai jis dirbo įmonėje, jam buvo išmokėta apytikriai 13.000 NOK atlyginimo.

– Baisiausia ką teko matyti

– Buvo sunku išsiversti su tokiomis mažomis pajamomis. Man trūko pinigų maistui ir telefono sąskaitoms, sako lietuvis, kuris norėtų išlikti anonimu.

Po kelių mėnesių pabendravus su kolegomis, pastarieji patarė kreiptis į profesinę sąjungą.

Iki tol aš nieko nežinojau apie Norvegijoje galiojančias taisykles. Bet po to, kai pasikalbėjau su savo kolegomis, aš supratau, kad mano atlyginimas yra per žemas, todėl kreipiausi į profesinę sąjungą, kuri man padėjo, pasakoja jis.

Profesinės sąjungos atstovai pabandė save įsivaizduoti šio 29-nerių metų vyro situacijoje.

– Per 14 metų savo darbo patirties profesinėje sąjungoje, neteko sutikti baisesnio atvejo, nors dirbu su panašaus pobūdžio bylomis. Tai atvejis susijęs ne tik su nepakankamu darbo apmokėjimu, bet ir su rimtu piktnaudžiavimu iš darbdavio pusės, sako Torgrim Frøland.

Turėjo gauti 158 NOK per valandą

Kontrakte, kurį lietuvis gavo įsidarbinant praėjusių metų rugsėjį, nurodyta, kad valandinis atlygio tarifas 90 NOK, nors pasak profesinės sąjungos minimalus darbo užmokestis turint patirties yra 158 NOK.

Tačiau lietuvis nei karto negavo net sutartyje numatytų 90 NOK per valandą.

Buvo atliekama daugybė nelegalių veiksmų, ko pasekoje buvo mokamas 17,11  NOK per valandą. Tačiau jam turėjo būti mokamas 158,40 NOK atlygis už valandą, sako Frøland.

Šiuo metu lietuvis bando atgauti nesumokėtą atlyginimo dalį, kuri jo manymu jam priklauso.

Profesinė sąjunga perėmė darbo sutartį, algalapius bei elektroninius laiškus, kurie įrodo, kad lietuviui buvo nesumokėta visa priklausanti atlyginimo suma.

Profesinės sąjungos advokatė Merete Akerø yra teisiškai atsakinga už šią bylą.

– Aš peržiūrėjau man pateiktus įrodymus ir pateikiau vertinimą. Remiantis šiuo vertinimu buvo paruoštas ieškinys.  Niekada nekelčiau ieškinio, jei manyčiau, kad esamų įrodymų nepakanka, sako Akerø.

Darbdavys neigia atlikęs nelegalius veiksmus

NRK susisiekė su paduotos į teismą įmonės vadovu. Jis pripažįsta, kad valandinis lietuvio užmokestis buvo 90 NOK, tačiau neigia, kad buvo atliekami nelegalūs veiksmai, kurių pasekoje realus darbo užmokestis pagal profesinės sąjungos apskaičiavimus siekė 17,11 NOK per valandą.

Tačiau T. Frøland iš profesinės sąjungos tvirtai laikosi savo nuomonės.

-Tikėjomės išspręsti viską paprastai. Pasikalbėjome su įmonės vadovu, tačiau jis atmetė mūsų reikalavimus. Vėliau jis siūlė 25.000 NOK sumą, siekdamas taikos sutarties. Šį siūlymą atmetėme, nes manome kad reikalauja suma siekia 144.000 NOK, sako Frøland.

Profesinė sąjunga reikalauja iš darbdavio kartu su atostoginiais išmokėti 157.101 NOK.

– Tragiškos sąlygos

Profesinė sąjunga prižiūri lietuvio bylą ir žino, kad užsieniečiai darbuotojai yra išnaudojami darbdavių, sako sekretorius Øystein Hansen.

Tas pats vyksta daugelyje pakrančių laivų, mes žinome kad tai vyksta Storhauge Stavangeryje, taip pat Haugesund ir visur kitur. Žinome, nes tai jau ne pirmas atvejis, tačiau nei vienu atveju nebuvo taip blogai kaip yra šiuo. Tragiška, kad turime tokias sąlygas šalyje, kur viskas turėtų būti puiku, sako Hansen.

Nepriklausomai, kad nebuvo tinkamai apmokėtas darbas, šis 29-nerių metų lietuvis renkasi likti Norvegijoje. Šiuo metu jis jau turi kitą darbą.

– Šioje šalyje aš turiu daugiau galimybių nei savoje, dėl to esu čia. Po penkerių metų turiu gerą darbą, kuriame gaunu gerą atlyginimą, o aš stengiuosi būti geru darbuotoju, sako jis ir šypsosi.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here