Kai kuriose šalyse ekonomika yra valdoma socialistiškai. Norvegija yra viena iš tokių valstybių.
Kai kuriose šalyse ekonomika yra valdoma socialistiškai. Norvegija yra viena iš tokių valstybių.

Kažkada, man rodos, esu šį bei tą rašęs apie tai, kaip gamtiniai resursai žlugdo valstybes. Štai olandiška liga momentaliai tapo klasika dar prieš pusę šimtmečio: anuomet atradę pas save dujas, olandai susidūrė su tragiškai greitu darbo jėgos brangimu, kuris baigėsi tuo, kad ne tik pastrigo eksportas, bet krito net ir pragyvenimo lygis. Žodžiu, atlyginimai dideli, bet kainos kyla dar greičiau, o dėl to kyla poreikis didesniems atlyginimams, o jau dėl to ima rastis dar ir bedarbystė. Olandija tik per plauką išvengė kolapso.

Kai kuriose šalyse ekonomika yra valdoma socialistiškai. Norvegija yra viena iš tokių valstybių.

Dar didesnė katastrofa, radus iškasenas, ištiko Nauru salą: anie ėmė kasti fosfatus, tapo turtingiausia pasaulio valstybe, baisiausiai investavo į savo ekonomiką, statė viešbučius, steigė mokymo įstaigas, norėjo tapti pasauliniu stebuklu, tačiau pasibaigus iškasenoms, visvien nuėjo į bankrotą. Aišku, jie žinojo, kad taip gali atsitikti, todėl kaupė rezervus, tačiau absurdiška pseudoekonomika davė rezultatą – visos santaupos buvo labai greitai iššvaistytos. Panašiu keliu eina ir pasauliniu turto simboliu tapęs Dubajus – irgi kiša pinigus į neaišku ką, o kai baigsis nafta, tai baigs kaip ir visiems kitiems.

Dabar gi matome ir visai kitokį scenarijų – norvegišką ligą, kuri sugeba tiesiog supūdyti kadaise visai sėkminga buvusią šalį, nors valdžia ir bando išvengti tokių efektų: šalis sparčiai bėga į visišką socializmą, daro ekonominius absurdus ir patys bando save sunaikinti. Norvegija tvarkosi taip, kad jei dabar nafta pasibaigtų, jų neišgelbėtų jokie rezervai, kuriuos jie bando sukaupti – po kelerių metų jie imtų emigruoti kur akys veda, netgi į Lietuvą. Apie 60% Norvegijos eksporto sudaro nafta ir dujos, iš likusios dalies dar prisideda aliuminis, elektra ir kiti resursai. Faktiškai tai yra resursų šalis, kaip kokia Nigerija.

Niekam nėra paslaptis, kad naftos pinigais aptekę norvegiški biurokratai priėjo iki to, kad dalina dotacijas verslui, kad šie darbuotojus samdytų, nes kitaip išvis žmonės nenori nei dirbt, nei verslo turėt (buvo kadaise pasitaikęs vertinimas, kad jei nebūtų darbo vietų dotacijų, bedarbystė ten jau dabar siektų ~40%). Realizuojama tai per fondų paramą smulkiam ir vidutiniam verslui kurtis ir plėstis – toks vaizdas, kad be valstybės ten niekas negali susikurti. Taigi, norite priimti kelis naujus darbuotojus į darbą – kreipkitės į valdžią ir gausite pinigų atlyginimams. Tur būt nereikia aiškinti, kad tie pinigai iš naftos ir jie tokiu būdu tiesiog praėdami: bedarbystė tesiekia kokius 3%, bet ką ten jie dirba – visiškai neaišku. Apie 50% žmonių įdarbinti viešąjame sektoriuje, 23% – prekyboje, o kas lieka?

Valdžia kiša milžiniškus pinigus į visokias menamas įnovacijas, bet pagal realų inovacijų lygį Norvegija velkasi visos Europos subinėje. Ir kartu turi baisiai didelį BVP, kuris, pasigilinus, pasirodo tėra bubulas iš naftos, visokių dotacijų su pašalpomis bei nesveikai išpūstų atlyginimų. Žodžiu, kad ir kaip bebandoma kažką vaizduoti, naftos pinigai elementariai yra sistemingai švaistomi ir praėdami. Aišku, kol naftos ten daug, tol švaistyti yra ką. Taigi, biurokratai tą ir daro – už naftos pinigus per visokias socialines ir skatinimo programas didina savo įtaką.

Kai ekonomistai atranda, kad Norvegijos BVP nesveikai didelis, tuo tarpu įmonių investicijos į tyrimus – nesveikai mažos, tai visiems viskas pasidaro aišku: jei BVP gaunamas be proto (t.y., be research and development sudedamosios), tai reiškia, kad parduodami žemiausio technologinio lygio produktai, kitaip tariant – žaliavos (tą ir matome iš eksporto struktūros). Bet bandydami pavaizduoti, kad viskas ne taip blogai, nekatrie jų veikėjai ima skleisti kliedesius apie tai, kad čia esąs mokslu nepaaiškinamas ekonominis stebuklas – koksai tai “Norvegiškas paradoksas”. Idiotai.

Kokio galima tikėtis stebuklo, kai valdžia reikalauja, kad kompanijų valdybose būtų priimama ne mažiau nei trečdalis darbuotojų atstovų, kurie gali imti ir užblokuoti bet kokius sprendimus? Socialistinis valdymas.

Naujesnis dalykas, berods tik šiemet Norvegijoje įvestas – visai jau nuostabus: valdžia, pasirodo, ėmė nustatinėti atlyginimus, kuriuos verslas turi mokėti vienų ar kitų specialybių darbuotojams. Suprantate, paskaičiuoja kažkokius neaiškius vidurkius ir pareiškia, kad pvz, koks nors tinkuotojas privalo gauti atlyginimą, ne mažesnį, nei vidutinis. Nesvarbu, kiek kokybiškai ir ką tinkuoja – svarbu, kad atlyginimas atitiktų valdžios nustatytas normas.

Žinote, kodėl į Norvegiją plūsta emigrantai iš kitų šalių, dirbantys visokiose statybose ir išvis kur papuola? Ogi pasirodo ne dėl to, kad jais norvegai rūpintųsi, o todėl, kad jei imigranto darbo laikas neviršija trijų mėnesių, tai jo darbo apmokėjimo reguliavimas, pačių įmonių valdymas ir pats apmokestinimas gali būti vykdomas jo šalyje, o ne Norvegijoje, kas suponuoja, jog norvegai su tokiais laikinais imigrantais konkuruoti iš principo negali ir nebegalės. Užsienio kompanijos išvengia visokių profsąjunginių kliedesių ir to trečdalio samdomų darbuotojų valdybose.

Taip ir gaunasi, kad pigiau darbininkus į statybas Norvegijoje vežiotis iš Lietuvos, dar jiems apmokant ir kassavaitinius bilietus lėktuvu į Norvegiją ir atgal, nei samdytis norvegus, kuriems valdžia nustato mokesčius ir atlyginimus, o paskui dar prikaišioja kitokių pagalių į ratus. Žodžiu, idiotų valdoma valstybė, iš kurios nieko negalime pasimokyti. Šalis, kuri pakliuvo į resursų spąstus.

 

http://rokiskis.popo.lt/

6 COMMENTS

 1. Liūdna, kad betkas rašo betką. Būtų smagu paskaityti straipsnį žmogaus, kuris būtų baigęs lietuvių kalbos arba žurnalistikos studijas ir suprastų pats apie ką rašo.

 2. Nepasisekusio verslininko pagiezingas straipsnis. Kad ir kaip gaila ziupsnelis tiesos yra. Apmaudu, bet labai mazai.

 3. Pietų Norvegijos Lietuvių bendrijos vardu išreiškiu nepritarimą ir pasipiktinimą šio straipsnio autoriui ir publikaciją viešinančiam portalui “Norvegijos Žinios”. Šis straipsnis yra parengtas remiantis padrikais faktais, daugelis iš jų neatitinka realybės. Publikacija yra konspiracinio tipo, skatinanti nedraugiškumą Norvegijos visuomenei. Taip pat jaučiamas akyvaizdus žeminimas ir menkinimas valstybei, kurioje gyvena daug LR piliečių. Tai nebe žodžio laisvė, o akyvaizdi pagieža, neetiškas ir amoralus neišsilavinusio žmogaus bandymas sukelti negatyvias diskusijas.
  “Norvegijos Žinios” priėmė netinkamą sprendimą publikuodami tokio tipo straipsnį. Jo padariniai gali sukelti didelį nepasitenkinimą lietuviams iš Norvegijos visuomenės ir žiniasklaidos. Pietų Norvegijos Lietuvių Bendrijos vardu išreiškiu mūsų nepasitenkinimą ir nepritarimą “Norvegijos Žinios” veiklai. Tikimės, kad ateityje prieš publikuodami straipsnius atsižvelgsite ar jie atspindi jūsų įstatus bei teisinius normatyvus.
  Pagarbiai,
  Ernestas Jaloveckas
  LFS vadovas

 4. Nu zinot ka… truksta zodziu, cia viesas izeidimas!
  Neuztenka, kad ir taip lietuviai Norvegijoje geda daro, tai dabar ir izeidinejami straipsniai prasides!
  Ir kaip jus toki straipsni savo tinklapyje galejote paviesinti, neskaitote ju? O gal patys tokios pat mastysenos kaip ir autorius?

 5. Visiskai sutinku su autoriumi. Bet manau, jog sia situacija naudojasi dauguma musu tautieciu. Dekui uz ne propagandini straipsni. Jog cia visi turtingi ir laimingi. Gyvenu cia jau 8metus. Esu dirbes nemazai profesiju, nuo valytojo iki generalinio imones direktoriaus ir akcininko. Respect autoriui!

 6. Sutinku su Gediminu ir dalinai 80% su autoriumi…
  As taip pat jau daug metu gyvenu Norvegijoje , todel galiu pasakyti jog tai sventa teisybe. Jei busime objektyvus ir turesime nors truputeli ekonominiu ziniu , bus nesunku suprasti jog cia yra TEISYBE. As Norvegijoje jau turiu antraja imone susikures, bet manau jog po kokiu 4-5 meteliu jau cia nebeliks ka veikti, nes ekonomika smunka ir del neismanymo smuks toliau. Nevyniokim i “vata” bukim objektyvus ir mokekim paziureti i viska be emociju. Taip pamatysite jog autorius tikrai daugelyje teiginiu visiskai teisus. Matosi jog patyrimas kalba.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here